BANNER

Kriket’in Tarihi

cricket turkey indoor cricket türkiye kriket 19

Dünya Tarihi

İlk olarak 16. yüzyılda İngiltere’nin güneyinde oynanan kriket, 18. yüzyıl sonunda ülkenin millî sporu oldu. Britanya İmparatorluğu’nun sınırlarını genişletmesiyle birlikte sömürgelerinde de yaygınlık göstermeye başladı ve 19. yüzyılın ortalarında ilk uluslararası maçlar oynandı. Sporun uluslararası yönetim kurumu olan Uluslararası Kriket Konseyinin günümüzde 10 üyesi olup; bu spor dalı Avustralya, İngiltere, Hindistan alt kıtası, Karayipler ve Güney Afrika’da yaygın olarak oynanmaktadır.

Türkiye Tarihi

Kriket Türkiye’de ilk defa 1898 yılında düzenlenen kriket ligi başlamıştır. Kriket ligi ilk lig olarak Türk Spor tarihine geçmiştir. Moda, Bebek, Fenerbahçe (Sait Selahattin Cihanoğlu) gibi spor kulüpleri faaliyet göstermiş ancak 1. Dünya ve 2. Dünya savaşlarından dolayı sürdürülememiştir.

2006 yılında GOSBF’a bağlanarak üniversitelerde mütevazi şekilde faaliyetlerine tekrar başladı. 2011 yılında Hasan Sabit ALTA, Şenol ZOBOOĞLU, Recep ULUTUNA girişimleri ile büyümeye başlayan Türkiye Kriket 17 antrenör, 14 hakem, 50 sporcudan 2022 yılı itibariyle 77 antrenör 182 hakem, yaklaşık 50 şehirde 165 kulüp ve okul ve 4000’e yakın sporcu bulunmaktadır.